Ale najviac ofenzívou nie je ani fakt

Navyše, v čele projektu je rešpektovaný muž Suleiman Kerimov, ktorý miluje šport, nevzdáva sa slov a používal na ukončenie svojho podnikania. A naozaj to nepredpovedalo nič zlé, ruský miliardár naďalej vynakladal obrovské peniaze nielen na nákup hviezdnych hráčov, ale aj na rozvoj klubovej infraštruktúry a všetkých športov v celom regióne. A tak včera večer prináša nečakané novinky – “Anji” už nie je … Nie, samozrejme, tím zostal, pokračuje v súťaži na majstrovstvách Ruska, ešte pred tým, než budú ešte pridelené úlohy, ktoré už nie sú známe. Ak sa v Makhachkala naozaj dohodnú na letnom predaji, a to je presne to, čo sa deje, potom bude pre klub ťažké dosiahnuť dobré výsledky v európskych súťažiach, tu by bolo nemožné odletieť z Premier League!

Ale najviac ofenzívou nie je ani fakt, že v krajine bude jeden menej silný klub a ani skutočnosť, že nádeje dagestánskych fanúšikov na svetlú budúcnosť sa odparili ako voda, je to niečo iné! Zrútenie takéhoto veľkého športového projektu zanechá ďalší negatívny odtlačok na povesť všetkého ruského futbalu, čo je spravodlivé povedať, a tak nedôležité. “Anji” v posledných rokoch nebol len bohatý klub, bol jedným z najviac diskutovaných javov vo futbalovom ihrisku. Bol to práve tento tím, o ktorý sa snažili hráči z celého sveta, bez toho, aby skryli svoj sebecký záujem obohatiť sa v krátkom čase. A čo máme na konci? Hanba univerzálnej stupnice! A kto potom pôjde hrať v Rusku? Do krajiny, kde váš osud závisí len od nálady a duchovného stavu majiteľa klubu, kde sa celá vaša kariéra zrúti rýchlejšie ako dom kariet. Zdá sa, že nikto!

Samozrejme, Kerimov sám rozhoduje, kedy, koľko a kam investovať peniaze, ale stále existujú fanúšikovia, hráči, koučujúci personál, čo by mali robiť v takejto situácii? V Rusku je len jeden klub, ktorý si môže dovoliť platiť také vysoké platy hráčom – to je Zenit, len Lacina Traore doteraz spadla do sféry záujmov klubu v Petrohrade.